NASZE OBIEKTY:


HALA WIDOWISKOWO-SPORTOWA

UL. ŻÓŁWIŃSKA 41

O obiekcie Aktualności Harmonogram zajęć Kalendarium Galeria

OBIEKTY SPORTOWE

UL. SITARSKICH 4

O obiekcie Aktualności Harmonogram zajęć Kalendarium Galeria

AKTUALNOŚCI:


30.07.2020  

Już teraz możesz zagrać PICKLEBALL w Nadarzynie!


 

Od 1 sierpnia Gminny Ośrodek Sportu zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na otwarte zajęcia gry w Pickleball. Czekamy na chętnych poznania nowego sportu w kompleksie sportowym przy szkole podstawowej w Nadarzynie przy ulicy Sitarskich 4. Pierwsze zajęcia zaczynają się w sobotę 1 sierpnia o godzinie 12.00. Zabierz ze sobą luźny strój sportowy i dużą dawkę dobrego nastroju. Zapewniamy boisko, rakietki i piłki oraz instruktora, który objaśni zasady gry.

 

Serdecznie zapraszamy przez cały sierpień we wtorki w godzinach 18.00 -19.30 i soboty w godzinach 12.00 – 13.30.

 

Pickleball, co to za gra?

 

Ta gra łączy w sobie elementy tenisa, badmintona i tenisa stołowego. Na pierwszy rzut oka pickleball przypomina tenis, ale różni się od niego zasadniczo. Prędkość piłki przy grze w pickleball jest 3 razy mniejsza. Polega na przebijaniu trzymaną w dłoni rakietką perforowaną, polimerową piłeczkę ponad siatką. Świetnie sprawdza się zarówno dla dzieci i dorosłych. Pickleball grany jest głównie jako gra deblowa, ale ma również zwolenników jako gra singlowa. Boisko ma wymiary jak do gry w badmintona. Siatka jest zawieszona niżej niż w badmintonie: tj: 91,4 cm po bokach i 86 cm na środku. W Pickleball’a można grać wewnątrz jak i na zewnątrz, przy czym piłka do gry na hali różni się od piłki do grania na świeżym powietrzu liczbą okrągłych otworów: 26 (hala) i 40 (na zewnątrz).

Ojcowie i znudzone dzieci, historia Pickledballa.

 

Pickleball został stworzony w 1965 roku, na wyspie Bainbridge, niedaleko Seattle w USA. Za twórców uważa się Joel’a Pritcharda, Billa Bella i Barney’a McCalluma, którzy ponoć wymyślili tę grę dla swoich dzieci, znudzonych dostępnymi wówczas aktywnościami sportowymi. Od tego czasu gra ewoluowała, ujednolicono zasady i zaczęto produkcję dedykowanego sprzętu. Z USA i Kanady Pickleball wkracza powoli na korty azjatyckie i europejskie, teraz też nadarzyńskie.

 

Ogórek konserwowy czy pies, czyli skąd nazwa.

 

Historia przytacza dwie wersje powstania nazwy. Najbardziej prawdopodobną jest historia o psie jednego z twórców sportu, zwanym Pickle, który to uwielbiał uciekać piłeczką w pysku. Stąd mamy Pickle's ball, czyli "piłkę Pikla". Druga wersja wraca do momentu powstania tego sportu. Nieodzownym elementem spotkań na świeżym powietrzu zarówno rodzinnych czy w gronie przyjaciół jest grill, biesiadowanie. A tam do pełni smaku nie może zabraknąć marynowanego ogórka czy papryki. W skrócie „pikle”, to wszystko co marynowane. A skoro są „pikle”, to jest rodzinna, sąsiedzka, koleżeńska zabawa. Taki też właśnie jest pickleball, jako sport i jednocześnie czas wspólnej zabawy.


 

Kilka zdań o zasadach gry i punktacji.

 

Podstawą jest klasyczne boisko do badmintona


 

Serwuje się zawsze ‘z dołu’ w taki sposób, by do kontaktu piłeczki z rakietką doszło poniżej pasa zawodnika. Każdy serwis, podobnie jak w tenisie, zagrywany jest po krosie zza linii końcowej.

Pierwszy serwis w secie zawsze zagrywany jest z prawej strony kortu. Obowiązuje zasada tzw. ‘dwóch kozłów’, w myśl której piłeczka musi się odbić od podłoża po serwisie po raz pierwszy oraz po returnie po raz drugi (gra wolejem zaraz po serwisie nie jest możliwa!). Po drugim koźle gracze mogą już bez przeszkód zagrywać woleje. Punkty zdobywają tylko serwujący. Set kończy się gdy osiąga się 11 punktów z konieczną dwu-punktową przewagą.

Więcej szczegółowych informacji o Pickleball będzie można uzyskać na zajęciach oraz na stronie www.polskipickleball.pl

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy z odrobiną rywalizacji.

 

Artur Kostecki

Foto: GOS Nadarzyn

źródło:www.polskipickleball.pl


« Powrót

Gminny Ośrodek Sportu

  Żółwińska 20, 05-830 Nadarzyn
  (22) 739 71 70

Dyrektor: Dariusz Maranowski


Hala Widowiskowo-Sportowa

  Żółwińska 41, 05-830 Nadarzyn
  (22) 739 90 18

Kierownik: Damian Krzemiński


Obiekty sportowe

  Sitarskich 4, 05-830 Nadarzyn
  (22) 729 81 66

Kierownik: Artur Kostecki


Stadion GOS Nadarzyn

  Żółwińska 20, 05-830 Nadarzyn
  (22) 739 71 70

Kierownik: Andrzej Brzeczkowski©2016 Gminny Ośrodek Sportu w Nadarzynie
Deklaracja Dostępności